Матеріал основи та обмотки струни – що він говорить про її властивості?

Заради реалізації різноманітних акустичних характеристик в процесі виготовлення струн використовуються різноманітні матеріали. У цій статі пропонуємо вам короткий екскурс матеріалами струн знаменитого австрійського виробника – компанії Thomastik-Infeld.

Чому для виготовлення струн використовуються різні матеріали?

Використання різноманітних матеріалів необхідне для надання струнам бажаних властивостей. Застосування різноманіття матеріалів дозволяє формувати тон (кольори, смичковий шум тощо) і керованість (відклик, відчуття під час гри смичком, відчуття для лівої руки). Завдяки конструкції струни, використанню різних матеріалів, комбінування матеріалів для основи та обмотки, регулюванню сили натягу (відношення маси до довжини струни) та діаметра струни, можна формувати наступні її властивості:

 • Акустичні характеристики (блиск і теплота звучання);
 • Акустичне різноманіття (багате і насичене або чисте звучання);
 • Звуковий конус під час виконання (широка або зосереджена спрямованість звуку);
 • Чесність (струна заглушує інструмент або підкреслює індивідуальний характер інструменту);
 • Стійкість до тиску смичка (максимальна здатність зносити тиск у фортіссімо, впевнений відклик в піаніссімо);
 • Динамічний діапазон, міцність та гучність (від 3Pдо 3F);
 • Властивість модуляції (поблажлива проти модульованої);
 • Модуляція гучності (тихе і гучне виконання);
 • Час акустичного прориву (металевий тон, звучання після зміни струни);
 • Стабільність строю;
 • Тривалість служби обмотки струни (стійкість до корозії, стійкість до тертя тощо);
 • Акустична тривалість служби;
 • Відклик при зміщенні лівої руки;
 • Смичковий відклик;
 • Лівостороння гаптика (чутливість для пальців лівої руки);
 • Правостороння гаптика (відчуття на дотик смичком);
 • Схильність продукувати вовчий тон, гудіння, свист;
 • Сила натягу струни.

Які матеріали для виготовлення основи струни використовують майстри Thomastik–Infeld?

Основними матеріалами компанії Thomastik-Infeld для виготовлення основи струни є:

 • Синтетика (поліаміди, такі як нейлон або перлон, поліестер або широкий спектр поліарилетеркетонів);
 • Хромована сталь (без покриття або з покриттям);
 • Вуглецева сталь (пряма або спіральна основа).

Матеріал основи впливає на силу натягу струни, забезпечує акустичну та гаптичну спрямованість і дозволяє регулювати вагу (співвідношення маси до довжини струни). Наприклад, струни із синтетичною основою володіють співвідношенням 1,6-2 г / см3, а струни зі сталевою основою – 7,3-7,8 г / см3.

Які матеріали для обмотки струн використовуються у компанії Thomastik–Infeld?

У компанії Thomastik-Infeld, матеріали для обмотки струн – це пласкі або круглі дроти, виготовлені з таких металів:

 • Алюміній: Алюміній та його сплави найбільш широко використовуються у процесі виготовлення струн, порівняно з іншими легкими сплавами. Володіючи щільністю 2,7 г / см³, алюміній – це найлегший метал серед усіх, які застосовуються для виробництва струн. З цієї причини його використовують в основному для створення скрипкових та альтових струн Ля із синтетичною основою.

 • Срібло: Існує широкий асортимент сплавів срібла. Деякі з них можуть містити у незначній кількості нікель, що в рідкісних випадках може викликати алергічну реакцію у категорії музикантів, схильних до цього. Однак Thomastik-Infeld також використовує повністю чисте від нікелю срібло. Щільність срібла становить приблизно 10,5 г / см³. Цей метал значною мірою не піддається впливу корозії. Однак срібло може потьмяніти у випадку повітряно-крапельного контакту із сіркою. Прямий вплив ультрафіолетових променів спричиняє ще більш стрімкий процес тьмяніння. Однак це абсолютно не впливає на якість або звучання струни. Це просто оптична реакція.

 • Хром-нікелева сталь: Хром-нікелева сталь, відома також просто як хром – це нержавіюча сталь. Якщо в описі йдеться про хром, це завжди хром-нікелева сталь. Хром у чистому вигляді – дуже крихкий матеріал, тож його не можна обробляти. Тому хромова обмотка для струн завжди виготовляється у сплаві із нікелем. Нікель дуже стійкий до корозії та має високу щільність. Однак цей метал може спровокувати алергію у схильної до цього категорії виконавців.
 • Нікель: Щільність нікелю складає 8,9 г / см³. Завдяки надзвичайно високій стійкості до корозії та легкій оброблюваності, цей метал використовується як зовнішній шар обмотки для багатьох струн.

 • Золото: Золото володіє щільністю приблизно 19,3 г / см³. Цей матеріал занадто м’який і має недостатню міцність, щоб бути основою струни. З цієї причини золоті сплави використовуються виключно для обмотки струн. Використання золота у чистому вигляді занадто сильно збільшило би ціну струни і, водночас, не забезпечило би жодних суттєвих переваг. Компанія Thomastik-Infeld використовує золото лише покриття струн.
 • Вольфрам: Щільність вольфраму складає близько 19,3 г / см³, що робить його таким же важким металом, як і золото. Плоский дріт вольфрамовий дріт може бути виготовлений тільки з круглого вольфрамового дроту, і цей процес супроводжується надзвичайними труднощами. З цієї причини, вольфрам не може використовуватися в якості зовнішньої обмотки – оскільки вона завжди виконується з плоского дроту. Це означає, що обмотка з вольфраму ніколи не є кінцевим зовнішнім шаром. Натомість вольфрам утворює проміжний шар між основою та зовнішнім шаром обмотки струни.
 • Титан: Титан – єдиний матеріал, який є біосумісним. Це означає, що він не викликає алергії. Однак титан не продукує ідеального відклику через свій оксидний шар. В даний час, компанія Thomastik-Infeld працює над створенням спеціальних титанових сплавів з метою розробити струни, які не просто покриті титаном, але виготовлені виключно з титану. Такі струни будуть цілком придатними для людей, що страждають на алергію. Титан володіє щільністю 4,5 г / см³.
 • Олово: у каталозі Thomastik-Infeld є струни, вкриті оловом. Однак олово не використовується як матеріал обмотки, оскільки сталеві струни покривають, а не обмотують. Для цього сталева основа струни протягується через ванну, наповнену розтопленим до 260° С оловом. Ця процедура дозволяє сталевій основі поглинати олово на свою поверхню. Після цього, надлишки олова стирають. Так виготовляються струни з олов’яним покриттям. Для підвищення стійкості до корозії основа струни також може мати шар нікелевого бар’єру. Компанія Thomastik-Infeld надає всім своїм олов’яним струнам Мі шар нікелевого бар’єру, за винятком скрипкових струн Мі Alphayue AL01 AL01 та Spirit! SP01.

Та струни Thomastik-Infeld – це набагато більше, ніж сукупність матеріалів і мережива красивого звучання. Їх створення і виробництво – це довгий процес і складний виклик.

Струни Thomastik-Infeld об’єднують фізику, матеріалознавство, знання про корозію, інструментальну техніку і точну інженерну механіку. Інженери та знавці струн вкладають багато часу в розробку і тестування кожної струни, а також постійно налагоджують методи виготовлення та вимірювання, щоб музиканти у всьому світі завжди могли покладатися на найкращу якість та безпомилковий тон.

Найвища якість для нас – це завжди і стимул, і обов’язок. Ми віримо в те, що робимо, і робимо це з пристрастю. Ми хочемо, щоб наші продукти мали найкращий термін служби як з точки зору експлуатації, так і з точки зору впливу навколишнього середовища. Високотехнологічні струни Thomastik-Infeld створені для того, щоб підтримати музикантів, їхній стиль гри та їхній інструмент. Зрештою, струни Thomastik-Infeld спрямовані на використання повного потенціалу інструменту, а також – оптимізацію можливостей для вираження музиканта та отримання задоволення від виконання.